Det händer att utskickad e-post "studsar". Detta betyder att e-posten inte har nått mottagaren och kan bero på olika saker, exempelvis:
E-postadressen är felaktig
Mottagarens brevlåda är full
Mottagarens e-postserver svarar inte
Att fortsätta genomföra e-postutskick till e-postadresser som "studsar" är skadligt för e-postsystemet då Styrelseproffsets ranking som e-postutskickare försämras vilket ökar risken att utskickad e-post hamnar i mottagarens skräpkorg. Därför blockeras felaktiga mottagaradresser från vidare utskick fram till att utskicksfelet har kvitterats.
Hantera ett utskicksfel
För att e-postutskick på nytt ska kunna skickas till en spärrad mottagare måste utskicksfelet kvitteras. Det gör du genom att gå till listan för utskicksfel i menyn "Utskick". Du klickar sedan på ett utskicksfel för att visa det.
Figur: Möjliga åtgärder för e-postutskick.
Klicka sedan på den åtgärd du önskar:
Kvittera fel som åtgärdat
Felet markeras som åtgärdat och utskick kommer göras i fortsättningen.Kvittera fel utan åtgärd
Felet kvitteras men blockeringen för framtida utskick kvarstår.

